Start

Uczniowie na poligonie PDF Drukuj Email

Ćwiczący na drawskim poligonie żołnierze 5 pułku artylerii, gościli w dniu 28 lutego uczniów klasy wojskowej Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie.  Celem tej niecodziennej wycieczki było pokazanie młodzieży codziennego żołnierskiego dnia szkolenia. Zaraz po przybyciu na poligon, uczniowie wraz z towarzyszącymi żołnierzami, zostali skierowani do rejonu działania 3 dywizjonu artylerii rakietowej. Miejsce wybrano nie przypadkowo, gdyż w tym dniu tylko rakietowcy realizowali zadania ogniowe amunicją bojową, w ramach zajęć taktycznych z baterią.

Po przybyciu na stanowisko dowodzenia, dowódca dywizjonu podpułkownik Grzegorz Parol oraz jego zastępca, major Włodzimierz Wiśniewski, wprowadzili gości w aktualną sytuację szkoleniową oraz pokazali elementy organu dowodzenia.

Następnie młodzież miała okazje obejrzeć działanie ochrony SD, po zaimprowizowanym ataku grup dywersyjnych. W ramach tego zagadnienia żołnierze ćwiczyli także procedurę ewakuacji rannego. Kulminacją wizyty w rejonie stanowisk ogniowych było oczywiście strzelanie. Ćwicząca w tym dniu 2 bateria artylerii rakietowej, otrzymała zadanie rażenia celu. Zadanie wykonywała z marszu na nieprzygotowanym stanowisku ogniowym. Uczniowie mogli obejrzeć sprawność z jaką rakietowcy osiągnęli gotowość do strzelania oraz samo praktyczne wykonanie zadania.

Jak się szybko okazało to nie był jeszcze koniec wrażeń. Zaraz po wykonaniu przez baterię manewru przeciwogniowego, młodzież przemieściła się w rejon punktu obserwacyjnego aby obserwować ocenę wykonania zadań ogniowych przez grupę rozpoznawczą.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie parku sprzętu technicznego. Sierżant Jan Szach z batalionu logistycznego, oprowadził młodzież opowiadając ze szczegółami o sprzęcie pododdziałów remontowych oraz wykonywanych przez nie pracach. Na koniec wizyty, uczniowie mogli zobaczyć w jakich warunkach bytują żołnierze przebywający na poligonie.

- Mam nadzieję, że poprzez udział w dzisiejszych zajęciach, przybliżyliśmy wam trochę nasz codzienny wysiłek szkoleniowy. Wasi poprzednicy, którzy też kiedyś jako uczniowie odwiedzili nas na poligonie, są dziś razem z nami tu na poligonie jako żołnierze NSR. Ufam, że wśród was również stoją przyszli żołnierze 5 pułku artylerii – tymi słowami podsumował zajęcia dowódca zgrupowania poligonowego, podpułkownik Jacek Wera.

Opiekun klasy, kapitan rezerwy Andrzej Zabłocki dodał - Dziękujemy żołnierzom za możliwość obserwowania zajęć. Dla nas wszystkich było to niezapomniane doświadczenie. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z sulechowskim pułkiem będziemy jeszcze nie raz uczestniczyć w zajęciach poligonowych -

Tekst: kpt. Marcin Stajkowski

Zdjęcia: chor. Tomasz Rybarczyk